Kartogram jest wykresem sporządzony na mapie konturowej. Kartogramy są szczegó1ną postacią wykresów stosowana w prezentacji szeregów terytorialnych.
Różne są środki, którymi posługujemy się w technice sporządzania kartogramów. Mogą nimi być: punkty, figury geometryczne, zakreskowane powierzchnie, symbole. Wielkość obrazowanego zjawiska na danym terenie (województwo, gmina) może tez określać kolor przypisany zjawisku o danym natężeniu.
Posługując się prostokątami lub ko ami możemy jednocześnie z przedstawianiem wielkości danego zjawiska właściwego dla określonego terenu ujmować wewnętrzną jego strukturę dzieląc prostokąty lub koła na elementy składowe i odpowiednio je graficznie różnicując. Np. słupki lub koła umieszczone w poszczególnych województwach obrazujące ogólną, liczbę ludności mogą, być podzielone na części wyodrębniające płeć męską i żeńską.
Kartogramy są, częstą formą graficzną prezentacji danych statystycznych w różnych publikacjach statystycznych, niekiedy w czasopismach oraz na różnych wystawach.
Jak z kartogramu (rys.14) wynika najwięcej samochodów osobowych na 1000 osób w roku 1990 było zarejestrowanych w województwach warszawskim i poznańskim (175 na 1000 mieszkańców) w województwach: nowosądeckim, przemyskim, chełmskim, bielsko-podlaskim, kieleckim i radomskim.