Powszechnie wiadomo, ze najważniejsze wyniki badań statystycznych publikowane są w licznych fachowych publikacjach. Najbardziej popularnymi publikacjami tego typu w Polsce są ogólnie dostępne, wydawane corocznie, roczniki statystyczne: Rocznik Statystyczny (RS) i Mały Rocznik Statystyczny (MRS). Zamieszczone w rocznikach statystycznych, w postaci tablic i wykresów, informacje i dane porównawcze stanowią cenny materia} wykorzystywany w decydowaniu o rozwoju nauki, życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Analiza materiałów prezentowanych w rocznikach statystycznych umożliwia śledzenie różnych zjawisk oraz zachodzących przemian i ocenę prawidłowości rozwoju podstawowych procesów społeczno-gospodarczych kraju i świata. Dzięki temu dane prezentowane w rocznikach staja się w dużej mierze podstawa prognoz i opracowywania perspektywicznych planów polityki społeczno-gospodarczej.
Rocznik Statystyczny jest publikacja Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) podzielona na 25 działów tematycznych, w których prezentowane są dane dotyczące najważniejszych spraw kraju oraz podział stanowiący przegląd międzynarodowy. W uwagach ogólnych przed każdym działem zamieszczone są wyjaśnienia dotyczące zapisu danych, źródeł informacji oraz podstawowych pojęć ekonomicznych. Przy prezentowanych w Roczniku tablicach będących wynikiem opracowań GUS nie podaje się źródeł danych, przy tablicach zaczerpniętych z innych opracowań krajowych i zagranicznych podawane są źródła i szczegółowe wyjaśnienia. W końcowej części Rocznika Statystycznego zamieszczony jest spis źródeł danych oraz spis tablic i wykresów prezentowanych w Roczniku. Na końcu opracowania znajduje się ułożony alfabetycznie skorowidz haseł zawartych w Roczniku, wraz z informacja, na której stronie opracowania można znaleźć tablice, wykresy czy opisy dotyczące danego hasła.
Pytania kontrolne
1. Jakie są podstawowe metody prezentacji danych statystycznych?
2. Co to jest szereg Statystyczny? Jakie są cechy charakterystyczne szeregów najczęściej występujących w opracowaniach statystycznych?
3. Jakie elementy zawiera każda poprawnie zbudowana tablica statystyczna?
4. Omów podstawowe zasady obowiązujące w wypadku prezentacji danych statystycznych w tablicach statystycznych.
5. Jakie znasz znaki umowne występujące w tablicach statystycznych i co one oznaczają?
6. Omów zalety i wady najczęściej stosowanych metod graficznej prezentacji danych statystycznych.
7. Jaka jest różnica miedzy metoda ilościową a ilościowo-symbolową?
8. Wymień rodzaje wykresów statystycznych, omów ich cechy charakterystyczne, podobieństwa i różnice.
9. Jakie wykresy nadają się najlepiej do prezentacji szeregów:
a) rozdzielczych,
b) dynamicznych?
10. Jakie są zalety stosowania metod mieszanych prezentacji danych statystycznych?