4.7. Prezentacja danych statystycznych za pomocą tekstu

Prezentacja danych statystycznych w formie tablic i wykresów nie jest jedynym możliwym sposobem ich przedstawiania. Są, także zjawiska, charakteryzowane danymi liczbowymi, których przedstawienie w formie szeregu statystycznego tablicy byłoby z czysto technicznego punktu widzenia niemożliwe albo nie celowe. Pożądane natomiast może być zapoznanie z nimi szerokich kręgów różnych grup społecznych, nie zawsze zdolnych do właściwego odczytania danych liczbowych zawartych w tablicach statystycznych, w prostszy sposób. Przybliżanie określonym kręgom danych statystycznych poparte informacja słowna, to wartościowy sposób zapoznawania ich z poszczególnymi zagadnieniami społecznymi i ekonomicznymi oraz wciągania ich w nurt codziennego życia i świadomego w nim uczestniczenia. To także wiele znaczący czynnik popularyzowania statystyki w społeczeństwie. Oto przykłady takiej prezentacji:

Przykład 1

,,Udział świeckich nauczycieli religii, w og61nej liczbie prowadzących lekcje religii, systematycznie wzrasta: z 36,8% w 1990 r. do 48,6% w 1995 r. i 49,9% w 1996 r.".

(Mały rocznik statystyczny 1998, s. 82)

Przykład 2

,,W szkołach dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 1996/97 z ogółu klasyfikowanych uczniów pozostało na drugi rok w tej samej klasie w:

- szkołach podstawowych, szkołach filialnych i szkołach artystycznych I stopnia  1,3%, w tym w klasie I 1,6%

- liceach ogólnokształcących                                                               2,7%, w tym w klasie I 3,8%,

- zasadniczych szkołach zawodowych                                            5,7%, w tym w klasie I 9,3%,

- szkołach średnich technicznych i zawodowych                                      3,6%, w tym w klasie I 5,8%

(Mały rocznik statystyczny 1998, s. 190)

Przykład 3

,,W 1997 r. Polskie Linie Lotnicze ,,LOT" regularnie komunikację utrzymywały z 32 państwami (w 1980 r. z 34, w 1990 r. z 33, w 1995 r. z 34, w 1996 r. z 33) i 49 miastami w tych Państwach (w 1980 r. z 44, w 1990 r. z 45, w 1995 r. z 47, w 1996 r. z 46).

Do najdłuższych linii lotniczych należą linie: Warszawa-Bangkok (8 088 km), Warszawa-Chicago (7 518 km) i Warszawa-Pekin (6 945 km)".

(Mały rocznik statystyczny 1998, s. 295)

Łatwo zauważyć, ze podane przykładowo teksty zawierają nie tylko słowne informacje o pewnych mogących wzbudzać zainteresowanie różnych osób zjawiskach, ale także zaopatrzone są w łatwo czytelne dane statystyczne informujące o ich rozmiarach.

Tego rodzaju opisów słownych wzbogaconych danymi statystycznymi znaleźć można wiele w różnych publikacjach (także w dziennikach i czasopismach). Ich znaczenie poznawcze i edukacyjne zasługuje na podkreślenie .

Zadania
Sprawdź swoją wiedzę testem wiadomości lub testem umiejętności