4.     Graficzna prezentacja danych statystycznych

4.1. Pojecie i rodzaje wykresów

Graficzna prezentacja danych statystycznych oznacza obrazowanie ich za pomocą wykresów.

               Wykres - szeroko stosowany srodkek w popularyzacji danych statystycznych. W różnej formie sporządzony wykres znacznie skuteczniej przyciąga uwagę na wystawie, w czasopiśmie czy książce, aniżeli zbiór danych zawarty w tablicy czy nawet pojedynczym szeregu statystycznym. Jest również czynnikiem ułatwiającym analizę.

               Graficzne przedstawienie struktury pewnej zbiorowości czy dynamiki pewnego zjawiska jest znacznie lepszym upoglądowieniem prezentowanych w tablicy danych liczbowych, niż mogą to czynić one same. Jest przy tym zadaniem łatwiejszym, albowiem poszczególne elementy struktury pewnej zbiorowości i istniejące miedzy nimi różnice wielkości same się rzucają. w oczy i nie wymagaj żadnych obliczeń ustalających, o ile jedna liczebność uwidoczniona w tablicy jest większa lub mniejsza od drugiej. Dotyczy to w również wykresów ilustrujących dynamik ujętych w tablicach statystycznych zjawisk.

               Jednym z ważnych warunków skutecznego spełnienia celów stawianych wy-kresom jest ich staranne wykonanie. Duże znaczenie ma umiejętne dobranie formy wykresu do prezentowanej zbiorowości oraz kolorystyka.

               Podobnie jak tablica statystyczna, każdy wykres musi mieć tytuł informujący, co przedstawia, a nadto być zaopatrzony w legendę (objaśnienia wyjaśniające znaczenie zastosowanych w nim barw, znaków, symbol; oraz przyjęta podziałkę. Wśród wykresów wyróżnia się:

-        wykresy liniowe

-        wykresy powierzchniowe

-        wykresy obrazkowe

-        wykresy w układzie współrzędnych

-         kartogramy


Przejdz do następnego działu Prezentacja danych statystycznych za pomocą tekstu
Przejdz do działu Rocznik statystyczny

Sprawdź swoją wiedzę testem wiadomości lub testem umiejętności