Zagraniczne praktyki uczniów technikum w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie w ramach Programu Erasmus Plus
„Profesjonalna praktyka zagraniczna uczniów ZST w Strzyżowie – szansą na europejskim i lokalnym rynku pracy” nr umowy: 2014-1-PL01-KA102-000920 - to nazwa projektu, jaki został przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły i w wyniku postępowania konkursowego uzyskał całkowite dofinansowanie z Programu Erasmus Plus, Akcja 1.1: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego ze środków Unii Europejskiej. Budżet projektu wynosi 74 240 euro.
Program Erasmus Plus wszedł w życie 1 stycznia 2014 roku (więcej informacji o Programie Erasmus Plus na stronie www.erasmusplus.org.pl) i zastąpił dotychczasowy program: „Uczenie się przez całe życie” - Leonardo da Vinci, na którego zasadach wyjechało w ubiegłych latach na zagraniczne praktyki do Lipska 90 uczniów technikum w ZST w Strzyżowie.
Zgodnie z założeniami projektu, jego wdrażanie rozpoczęło się 1 stycznia 2015 r., a zakończenie realizacji przewidziane jest na dzień 30 grudnia 2015 r.. Koordynatorem projektu jest nauczycielka naszej szkoły Marzena Kmieć.
W ramach Programu Erasmus Plus zostaną zorganizowane w maju 2015 r. 4 tygodniowe praktyki zawodowe w niemieckich przedsiębiorstwach w Lipsku dla trzydziestu uczniów technikum klas drugich i trzecich, kształcących się w zawodzie technik ekonomista, technik handlowiec, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik informatyk. Grupie będzie towarzyszyło dwóch pracowników ZST w Strzyżowie – opiekunów.
Naszym partnerem w projekcie jest niemieckie stowarzyszenie Dom Europejski w Lipsku, z którym współpracowaliśmy realizując projekty na zasadach Programu Leonardo da Vinci w 2013 r. i 2014 r.. Z doświadczenia wiemy, że wzajemna współpraca obu instytucji gwarantuje wysoką jakość praktyk i pozwoli z sukcesem zrealizować cele projektu.
Każdy z uczestników projektu przed wyjazdem na praktyki do Niemiec weźmie udział w 35 godzinach zajęć przygotowawczych z języka zawodowego niemieckiego, zajęć kulturowych oraz przygotowania pedagogicznego.
Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają:
- certyfikaty wystawiane przez instytucje wysyłającą i przyjmującą z potwierdzeniem zdobytych umiejętności,
- dokument Europass Mobilność,
- certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.
W ramach przyznanych środków uczniowie mają zapewnione: bezpłatne zajęcia przygotowujące do udziału w praktykach, transport zagraniczny, noclegi, kieszonkowe na wyżywienie i bilet miesięczny na komunikację miejską, ubezpieczenie, zwiedzanie miasta Lipsk, wycieczkę edukacyjną do Drezna, opiekę ze strony szkoły i instytucji przyjmującej.
Realizacja projektu ma na celu:
- zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych oraz mobilności uczestników w celu podniesienia ich potencjalnej atrakcyjności na rynku pracy,
- zdobycie doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku przez uczestników Projektu,
- nabycie przez uczestników kwalifikacji kluczowych dla możliwości uzyskania przyszłego zatrudnienia,
- dostosowanie treści kształcenia zawodowego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy,
- opracowanie programu stażu lub modyfikacja treści nauczania pod kątem wymagań pracodawców,
- wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym,
- wzmocnienie pewności siebie uczestników pozwalającej na swobodne poruszanie się na rynku pracy,
- podniesienie na wyższy poziom kształcenia zawodowego,
- wzbogacenie oferty szkoły oraz jej prestiżu w środowisku lokalnym,
- nawiązanie współpracy między szkołą zawodową i przedsiębiorstwami,
- poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Niemiec.
Uczestnicy projektu będą mogli odbyć praktyczne szkolenie zawodowe w warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić im szkoła ani lokalni przedsiębiorcy. Oprócz praktycznej nauki zawodu w renomowanych przedsiębiorstw branżowych, uzyskają oni wiedzę na temat działalności firmy niemieckiej, jej struktury organizacyjnej, sposobu zarządzania, zasad komunikacji, specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania zadań służbowych. W trakcie praktyk zapoznają się także z nowoczesnymi metodami budowania wizerunku firmy i strategiami w marketingu. Ważną korzyścią dla młodzieży będzie poznanie stosowanych w swojej branży zawodowej nowoczesnych technologii, narzędzi, metod produkcji lub świadczenia usług, wypełniania dokumentacji. Podczas praktyk młodzież będzie miała okazję porównać niemieckie rozwiązania branżowe ze stosowanymi w Polsce i zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym, podnieść swoje umiejętności języka niemieckiego i angielskiego.
Młodzież, uczestnicząca w projektach praktyk zagranicznych otrzymuje nie tylko cenne certyfikaty, ale z pewnością jest także bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Możliwe, że niektórzy przyszłe stanowiska pracy obejmą w swoich zagranicznych miejscach praktyk.
Więcej informacji można uzyskać u koordynatora projektu
1. Ogłoszenie o rekrutacji.
dokumenty dotyczące rekrutacji:
a. Formularz zgłoszeniowy
b. Regulamin uczestwnictwa i rekrutacji
c. Regulamin pobytu
2. Informacje o projekcie:
- Ogłoszenie o rekrutacji do projektu (03.02.2015) - [ czytaj ]
- Erasmus plus 2014 (22.02.2015) - [ czytaj ]
- Termin rozmowy kwalifikacyjnej (24.02.2015) - [ czytaj ]
- Zebranie z uczestnikami i rodzicami przed wyjazdem (03.05.2015) - [ czytaj ]
- Spotkanie organizacyjne przed wyjazdem na praktyki do Lipska (17.05.2015) - [ czytaj ]
- Praktyki zagraniczne ERASMUS + 2014 (26.05.2015) - [ czytaj ]
- Półmetek praktyk zagranicznych w Lipsku uczniów strzyżowskiego Zespołu Szkół Technicznych (19.06.2015) - [ czytaj ]
- Artykuł w Waga i Miecz - [ czytaj ]
- Erasmus Plus ponownie w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie (29.09.2015) - [ czytaj ]
- Promocja projektu Erasmus + 2014 (10.12.2015) - [ czytaj ]
- Podsumowanie projektu (17.12.2015) - [ czytaj ] [ obejrz prezentacje ]