Gościnnie w ZST…
W przeciągu ostatnich lat naszą szkołę odwiedziło wiele słynnych osobistości, którzy zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie, a także opowiedzieć o swojej działalności i doświadczeniach. Jako pierwszy nasze zaproszenie przyjął Krzysztof Rutkowski – słynny przedsiębiorca, polityk, a przede wszystkim detektyw. Podczas spotkania z nim społeczność szkolna miała okazję posłuchać o pracy detektywa oraz jego najciekawszych zleceniach.
Następnym gościem 17.11.2016 r. była pani Wanda Półtawska, polska lekarka, specjalista w dziedzinie psychiatrii i profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, bliska przyjaciółka Jana Pawła II. Podczas spotkania opowiadała o swoich doświadczeniach w obozie koncentracyjnym, podczas wojny, przyjaźni z papieżem, a także wartościach jakie powinny być ważne dla młodego człowieka, na podstawie swoich przeżyć i obserwacji.
W dniu 17 lutego 2017 r. odwiedził nas także słynny benedyktyn „w czerwonych koralach” z Tyńca - ojciec Leon Knabit. To także autor wielu książek, publicysta, prowadzący bloga „Ojca Leona słów kilka”. W swoich naukach zachęca do cieszenia się z życia, a przede wszystkim zaprzestania narzekania. Jedne z jego najsłynniejszych maksym to właśnie „przestań narzekań, zacznij żyć” czy „z gębą jak cmentarz świata nie zbawisz”. Podczas naszego spotkania mówił o swojej działalności, przyjaźni z Janem Pawłem II, a także opowiadał o wartościach jakimi powinni kierować się w życiu młodzi ludzie.
23 kwietnia 2018r. naszą szkołę odwiedził słynny publicysta, dziennikarz, znany także z telewizyjnego programu „Mam talent” – Szymon Hołownia. Podczas spotkania opowiedział o swojej działalności charytatywnej w Afryce, gdyż jest założycielem fundacji KASISI. Poruszył także tematy ze swoich autorskich książek, a także ciekawostki zza kulis programu „Mam talent”.
20 lutego 2020 r. w naszej szkole gościliśmy wyjątkowego Strzyżowiaka – pana Jacka Libuchę – trzeciego Polaka, któremu udało się samotnie, bez wsparcia z zewnątrz zdobyć Biegun Południowy. Pan Jacek zawodowo jest menadżerem w sektorze energetycznym, a z zamiłowania podróżnikiem i poszukiwaczem przygód. I właśnie o tej wielkiej przygodzie opowiedział uczniom i pracownikom naszej szkoły, a także gościom ze Szkoły Podstawowej w Strzyżowie. Pan Jacek w ciągu 53 dni i 4 godzin przebył samotnie, na nartach 1141 km, ciągnąc sanie z ekwipunkiem ważące na początku ponad 100 kg, doznając codziennie warunków Antarktydy. Było to niezwykle ciekawe i inspirujące spotkanie, podczas którego pan Jacek pokazał nam, że chcieć to móc.