O projekcie Leonardo da Vinci 2013
Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie po raz drugi pozyskał środki w konkursie rozstrzygniętym w maju 2013 r. przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i przystąpił do realizacji Projektu Programu Leonardo da Vinci pt. „Profesjonalna praktyka zagraniczna uczniów ZST w Strzyżowie –szansą na lepszy start zawodowy. W ramach Projektu 60 uczniów Technikum wyjedzie na czterotygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec.
Projekt jest skierowany do uczniów klas III i II w roku szkolnym 2013/14 kształcących się w zawodzie technik ekonomista, technik handlowiec, technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik.
Celem wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe jest przede wszystkim zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego i nowych umiejętności, a także rozwinięcie umiejętności językowych i poznanie kultury Niemiec. Odbycie praktyki zawodowej w innym kraju zwiększy również szanse uczestników Projektu na polskim i europejskim rynku pracy. Praktykanci otrzymają dokument Europass-Mobilność, potwierdzający zdobyte przez nich kompetencje i umiejętności, który jest wydawany przez Krajowe Centrum Europass w Warszawie, a uznawany w całej Unii Europejskiej. Udział w Projekcie poświadczą także certyfikaty ukończenia praktyk i certyfikaty językowe.
Uczestnicy praktyk zawodowych zostaną podzieleni na dwie, 30-osobowe grupy, które odbędą praktyki w różnych terminach.
Uczniowie klas trzecich wyjadą do Lipska już 16 maja 2014 r., a wrócą do kraju 12 czerwca tego samego roku.
Początek praktyk drugiej grupy (uczniów obecnych klas drugich) zaplanowany jest na 17 listopada 2014r., a jego zakończenie na do 14 grudnia 2014r.
Organizacją partnerską w Projekcie jest organizacja Dom Europejski w Lipsku, z którą szkoła realizowała już wcześniejszy Projekt w ramach Programu Leonardo da Vinci edycja 2012.
Wyjazd na praktyki poprzedzi nabór uczestników w drodze rekrutacji zgodnie z wcześniej opublikowanym na szkolnej stronie internetowej Regulaminie Uczestnictwa i Rekrutacji Projektu oraz zajęcia przygotowawcze. Na zajęciach tych uczniowie przygotują się do pobytu za granicą, będą poszerzać i doskonalić znajomość języka niemieckiego, poznają informacje na temat kultury, zwyczajów i geografii Niemiec oraz regionu pobytu, a także zapoznają się z zasadami odbywania praktyk. Miesięczne praktyki zawodowe, zorganizowane zostaną w branżowych przedsiębiorstwach w Lipsku. Pod okiem opiekunów uczniowie zdobędą cenne doświadczenie, zgodnie ze swoim kierunkiem nauczania w szkole.
Uczestnictwo młodzieży w projekcie jest bezpłatne. Każdy z uczestników będzie miał zapewniony udział w przygotowaniu językowym, kulturowym i pedagogicznym oraz materiały dydaktyczne na zajęcia, transport międzynarodowy i lokalny, zakwaterowanie, kieszonkowe na wyżywienie, ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków i odpowiedzialności cywilnej, organizację czasu wolnego, a przede wszystkim praktykę zawodową w niemieckich przedsiębiorstwach. W czasie realizacji Projektu w Lipsku nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą polscy opiekunowie.
Na realizację projektu zaplanowany jest budżet w wysokości 139392 euro.
Koordynator Projektu
1. Ogłoszenie o rekrutacji w kolejnym Projekcie Programu Leonardo da Vinci - [ zobacz ]
2. Deklaracja udziału w projekcie
3. Zgoda na wizerunek
4. Ankieta ewaluacyjna na wejście
5.1. Harmonogram język niemiecki
5.2. Harmonogram zajęcia kulturowe
5.3. Harmonogram zajęcia pedagogiczne